دریافت فایل تحقیق پوشش دادن قالب و ماهيچه (ریخته گری)

مشخصات فایل: قالب بندی: فایل ورد (قابل ویرایش) تعداد صفحات: 17 بخشی از متن تحقیق: پوشش دادن قالب و ماهيچه مقدمه مشخصات فلز مذاب ، بويژه هنگامي که از درجه حرارت بالا وارد قالب مي شود ، به گونه اي است که ممکن است به انجام فعل و انفعالات فيزيکي و شيميايتحقیق پوشش دادن قالب و ماهيچه (ریخته گری)|35015669|dehkadejan|پوشش دادن قالب و ماهيچه , تحقیق در مورد پوشش دادن قالب و ماهيچه , دانلود تحقیق پوشش دادن قالب و ماهيچه , دانلود رایگان تحقیق پوشش دادن قالب و ماهيچه , پروژه پوشش دادن قالب و ماهيچه , مقاله پوشش دادن قالب و ماهيچه , مقاله در مورد پوشش دادن قالب ,,,
مشخصات فایل مورد نظر در مورد تحقیق پوشش دادن قالب و ماهيچه (ریخته گری) آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

مشخصات فایل:

قالب بندی: فایل ورد (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 17

بخشی از متن تحقیق:
پوشش دادن قالب و ماهيچه
مقدمه
مشخصات فلز مذاب ، بويژه هنگامي که از درجه حرارت بالا وارد قالب مي شود ، به گونه اي است که ممکن است به انجام فعل و انفعالات فيزيکي و شيميايي ميان مذاب و مواد قالب يا ماهيچه منجر شود .
بديهي است انجام اين واکنشها مي تواند به خصوص متالورژيکي و مکانيکي قطعه آسيب رسانده و از توليد قطعه سالم و بدون عيب جلوگيري نمايد . ايجاد سطوح زبر و خشن (در قطعه ) يکي از اين موارد است که در قالب و ماهيچه هاي ماسه اي بطور شايع و گسترده مشاهده مي شود . فلز بدليل دارا بودن ويژگيهاي حالت مذاب (مايع ) مواد قالب و ماهيچه را تر نموده و به داخل آن نفوذ مي کند ، قابل ذکر است که در بعضي از موارد نفوذ مذاب از طريق ترک هاي ايجاد شده در اثر انبساط حرارتي در سطح قالب صورت مي گيرد . پس از نفوذ فلز مذاب به داخل قالب يا ماهيچه يعني ماسه و چسب صورت مي گيرد که محصول اين فعل و انفعالات به سطح قطعه چسبيده و موجب زبري و ناهمواري سطوح آن مي شود .
بنابر اين ، بديهي است که براي جلوگيري از ايجاد چنين عيبي در قطعه ريختگي ، بايستي به طريقي از انجام فعل و انفعال ميان فلز مذاب و قالب ماهيچه ممانعت به عمل آورد . هرچند با توجه به پيشرفت هاي حاصل شده در زمينه هاي مواد و فرآيند که با انتخاب ماسه و چسب مرغوب و نيز کنترل روش قالبگيري مي توان اين عيب را تا حدودي زيادي محدود نمود ولي به دليل بالا رفتن هزينه توليد ، استفاده از اين روش اقتصادي نمي باشد از اين رو ، مناسب ترين روش براي جلوگيري از عيب ياد شده ، پوشش دادن سطحهاي قالب و ماهيچه با مواد دير گداز معيني است که ضمن اقتصادي بودن از تماس فلز مذاب با قالب و ماهيچه و در نتيجه انجام فعل و انفعالات فيزيکي _ شيميايي ميان آنها جلوگيري مي کند .
در مورد قالبهاي دائمي ، پوشش قالب از ويژگي و اهميت خاصي برخوردار است . اگر چه فعل و انفعالات شيميايي بين مذاب و قالب در اين گروه از اهميت کمتري برخوردار است (در موارد خاصي اين فعل و انفعالات اهميت زيادي دارد ). با اين حال پوشش قالب در افزايش عمر قالب و نيز مانع شدن از چسبيدن قطعه ريختگي به قالب و نيز سطح تمام شده خوب ، نقش تعيين کننده اي دارد .
انواع مواد پوشش در قالبهاي موقت
به طور کلي مواد پوشش قالب و ماهيچه را مي توان به دو گروه جامد و مخلوط مايع تقسيم نمود .
مواد پوششي جامد بيشتر در قالبهاي ماسه اي تر بکار مي روند ، شامل مواد دير گدازي همچون مواد سيليکاتي ، مواد کربني و مواد اکسيدي مي باشند . اين مواد با استفاده از غربال هاي بسيار ريز و يا کيسه پودر به سطح قالب پاشيده مي شوند و يا با ابزار و وسايل مخصوص به سطح قالب ماليده مي شوند و پودر اضافي توسط فوتک يا هواي فشرده از محفظه قالب خارج مي گردد . قابل ذکر است که پس از پوشش دادن قالب با اين روش بايستي مد مجددا درون محفظه قالب قرار داده شود تا قسمت هاي ظريف و پستي و بلندي هاي مدل در داخل قالب از بين نرود . در جدول 1 انواع مواد پوششي جامد (پودر) به همراه شرايط کاربردي آنها درج شده اند ...